Top Stories
Volleyball Scoops Up Four All-CCC Awards
For the second straight season, Suffolk volleyball saw four Rams earned All-CCC distinction as the Commonwealth Coast Conference announced the 2023 awards. McKenna Keowen was named to the first team, Grace Cervenka was selected to the second team and Sami Shore and Jessica Weber received spots on the third team.
Full Story
Volleyball Slips to Wentworth in CCC Semifinals, 3-1
Suffolk volleyball saw its season come to a close Thursday night as the fourth-seeded Rams did not muster an upset over top-seeded Wentworth. Despite forcing four sets, the blue-and-gold fell to the Leopards, 3-1, at Tansey Gymnasium via set scores 25-19, 25-16, 18-25 and 25-13.
Full Story
Volleyball to Tangle at Wentworth in CCC Semifinals Thursday
Suffolk volleyball’s quest for a Commonwealth Coast Conference crown continues Thursday, Nov. 9 when the fifth-seeded Rams visit the top-seeded Leopards of Wentworth for a semifinal showdown at 6 p.m.
Full Story
Five-Set Comeback at Gordon Sends Volleyball to CCC Semis
Suffolk volleyball kept Ram Nation on the edge of its seats as the fifth-seeded Rams rallied from a 2-0 deficit to upset fourth seed Gordon, 3-2, in the CCC First Round Tuesday night at the Bennett Athletic Center. The thrilling postseason victory came via set scores 23-25, 27-29, 26-24, 25-18 and 15-12.
Full Story
Volleyball Earns Fifth Seed in CCC Tournament
Suffolk volleyball garnered the fifth seed in the upcoming 2023 Commonwealth Coast Conference Tournament as announced in the official tournament bracket released by the league office over the weekend.
Full Story
Volleyball
Volleyball
Volleyball
Volleyball
Volleyball
Upcoming Schedule & Results
The view requested (3) is not available
Previous
Next
View Full Schedule
No Event
No Event
Sep1
Final
vs.
Framingham St.
L, 3-0
@ Wenham, Mass.
Gordon Invitational
Sep7
Final
vs.
Johnson St.
W, 3-0
David Hildebrandt Memorial Tournament
Sep8
Final
at
Newbury
L, 3-1
David Hildebrandt Memorial Tournament
Oct8
Final
vs.
St. Joseph (Conn.)
W, 3-2
@ Albertus
(at Albertus Magnus)
Oct27
Final
vs.
Eastern Conn. St.
L, 3-0
@ Framingham State
(at Framingham St.)
Sep6
Final
vs.
Albertus Magnus
W, 3-1
@ Brookline, Mass.
David Hildebrandt Memorial Tournament
Sep6
Final
vs.
Bard
W, 3-0
@ Brookline, Mass.
David Hildebrandt Memorial Tournament
Sep7
Final
at
Newbury
W, 3-2
David Hildebrandt Memorial Tournament
Sep28
Final
vs.
Bridgewater St.
L, 3-1
@ Salem St. (Salem, Mass.)
Nov5
Final
at
Emmanuel (Mass.)
L, 3-0
Great Northeast Athletic Conference Quarterfinal
Sep5
Final
vs.
Eastern Conn. St.
L, 3-0
@ Newbury College
Hildebrandt Memorial Invitational
Sep6
Final
vs.
Johnson St.
W, 3-0
@ @ Newbury College
David Hildebrandt Memorial Invitational
Sep12
Final
vs.
Bates
L, 3-0
@ Endicott College | Beverly, Mass.
MIT Invitational
Sep27
Final
vs.
Saint Joseph's (Me.)
W, 3-2
@ New Haven, Conn.
20-25, 13-25, 25-15, 25-16, 11-15
Sep26
Final
vs.
Westfield St.
L, 3-0
@ at Framingham St.
Oct24
Final
vs.
Emmanuel (Mass.)
L, 3-0
#RamNationWhiteOut
Oct24
Final
vs.
Albertus Magnus
W, 3-0
#RamNationWhiteOut
Sep9
Final
at
Smith
W, 3-1
Smith College Invitational
Sep10
Final
vs.
Husson
W, 3-0
@ Northampton, Mass.
Smith College Invitational
Sep10
Final
vs.
Mass.-Boston
L, 3-0
@ Northampton, Mass.
Smith College Invitational
Oct8
Final
vs.
Albertus Magnus
W, 3-0
@ Boston, Mass. (Emmanuel)
Nov1
Final
at
Johnson & Wales (RI)
L, 3-0
GNAC Quarterfinals
Sep5
5:15 PM
at
Preseason Meeting - MBB, WBB, MGolf, WGolf, MTEN, BASE, ICE, SOFT, T&F
@ Sargent Hall Function Room, 1st Floor
Sep8
Final
vs.
Gallaudet
L, 3-0
@ Northampton, Mass.
Smith College Invitational
Sep9
Final
vs.
Mt. St. Vincent
L, 3-0
Smith College Invitational
Sep9
Final
vs.
Western New Eng.
L, 3-1
@ Northampton, Mass.
Smith College Invitational
Sep23
Final
vs.
Johnson & Wales (RI)
L, 3-0
@ Nashua, N.H.
Oct28
Final
vs.
Simmons
L, 3-1
@ West Hartford, Conn.
Aug29
2:00 PM
at
Preseason Meeting - Men's & Women's Golf, Women's Tennis
@ Regan Gymnasium
Aug29
2:00 PM
at
Preseason Meeting - Men's & Women's Golf, Women's Tennis
@ Regan Gymnasium
Sep4
4:00 PM
at
Preseason Meeting - Men's Hockey, Men's Tennis, Track & Field
@ Regan Gymnasium
Sep4
12:00 PM
at
Preseason Meeting - Men's Basketball, Women's Basketball, Women's Hockey
@ Regan Gymnasium
Sep4
4:00 PM
at
Preseason Meeting - Men's Hockey, Men's Tennis, Track & Field
@ Regan Gymnasium
Sep4
12:00 PM
at
Preseason Meeting - Men's Basketball, Women's Basketball, Women's Hockey
@ Regan Gymnasium
Sep7
Final
at
Wellesley
L, 3-0
MIT Invitational
Sep8
Final
vs.
Morrisville St.
L, 3-0
@ Cambridge, Mass.
MIT Invitational
Sep8
Final
vs.
Colby
L, 3-0
@ MIT Center Court
MIT Invitational
Sep15
Final
vs.
Albertus Magnus
W, 3-1
@ Newton, Mass.
Oct6
Final
vs.
U. of New England
L, 3-0
@ Boston, Mass.
Oct20
Final
vs.
Regis (Mass.)
W, 3-1
@ Northfield, Vt.
Oct23
Final
vs.
Southern Me.
L, 3-0
Senior Day
Oct27
Final
vs.
Saint Joseph's (Me.)
L, 3-1
@ Providence, RI
Nov1
Final
at
No. 2 Johnson & Wales
L, 3-0
GNAC Semifinals
Aug30
Final
vs.
Me.-Presque Isle
W, 3-0
@ Staake Gymnasium - Babson Park, Mass.
Aug31
Final
vs.
Manhattanville
L, 3-0
@ Staake Gymnasium - Babson Park, Mass.
Sep28
Final
vs.
Norwich
W, 3-0
Lace Up for Pediatric Cancer
Sep28
Final
vs.
Western New Eng.
W, 3-2
Lace Up for Pediatric Cancer
Oct5
Final
vs.
Emmanuel (Mass.)
W, 3-2
@ Colby-Sawyer
Nov2
Final
vs.
Saint Joseph's (Me.)
W, 3-2
Senior Day
Nov5
Final
vs.
Colby-Sawyer
W, 3-0
GNAC Quarterfinals
Nov7
Final
at
No. 21 Johnson & Wales
L, 3-0
GNAC Semifinals
Sep11
Cancelled
vs.
Hartwick
@ Viniar Athletic Center - Schenectady, N.Y.
Union College Tourney
Sep12
Cancelled
vs.
Skidmore
@ Viniar Athletic Center - Schenectady, N.Y.
Union College Tourney
Sep4
Final
vs.
Husson
W, 3-0
@ Yarnall Athletic Center - New London, Conn
Sep10
Final
vs.
Skidmore
L, 3-0
@ Schenectady, NY
Union Invitational
Sep10
Final
vs.
Springfield
L, 3-0
@ Schenectady, NY
Union Invtational
Sep11
Final
at
Union (N.Y.)
W, 3-1
Union Invitational
Sep11
Final
vs.
Williams
L, 3-1
@ Schenectady, NY
Union Invitational
Sep18
Final
vs.
Eastern Nazarene
L, 3-0
Resident Ram Day | Volley for a Cure Jimmy Fund Match
Sep23
Final
vs.
Roger Williams
L, 3-1
Rescheduled from September 21
Nov2
Final
at
Roger Williams
L, 3-0
CCC Quarterfinals
Sep2
Final
vs.
Wellesley
W, 3-0
@ Lahue Athletic Center - Quincy, Mass.
ENC Invitational
Sep3
Final
at
Eastern Nazarene
L, 3-0
ENC Invitational
Sep3
Final
vs.
Me.-Presque Isle
W, 3-0
@ Quincy, Mass.
ENC Invitational
Sep10
Final
vs.
SUNY Cobleskill
W, 3-0
@ New London, CT
Sep12
Final
vs.
Lesley
W, 3-0
Suicide Awareness Match
Oct7
Final
vs.
Misericordia
L, 3-0
@ New Paltz, NY
Hawks Invitational
Oct8
Final
vs.
Manhattanville
L, 3-0
@ New Paltz, NY
Hawks Invitational
Sep1
Final
vs.
Hiram
L, 3-1
@ Cedar Point Sports Center - Sandusky, Ohio
Great Lakes Crossover
Sep1
Final
vs.
Trine
W, 3-0
@ Cedar Point Sports Center - Sandusky, Ohio
Great Lakes Crossover
Sep2
Final
vs.
Baldwin Wallace
L, 3-0
@ Cedar Point Sports Center - Sandusky, Ohio
Great Lakes Crossover
Sep2
Final
vs.
Heidelberg
L, 3-1
@ Cedar Point Sports Center - Sandusky, Ohio
Great Lakes Crossover
Sep9
Final
vs.
Mass.-Dartmouth
W, 3-1
@ Higgins Court - Weston, Mass.
Sep30
Final
vs.
Vermont State Castleton
W, 3-0
@ William A. O'Neill Center - Danbury, Conn.
Oct21
Final
vs.
Plymouth St.
L, 3-0
@ Geissler Gymnasium - Williamnatic, Conn.
Nov9
Final
at
Wentworth
L, 3-1
CCC Semifinals